Ondernemers zitten vaak alleen in hun kantoor. Ze missen een klankbord.
Daarom probeer ik via ‘ Eerste hulp bij ondernemen’ een antwoord te vinden voor hun vragen en problemen.
Zo kreeg ik onlangs volgende vraag:
‘Wat doe ik als een concurrent hetzelfde product verkoopt als ik en samen met mij dit product wil aankopen?’. Met andere woorden: ga ik een partnership aan met een concurrent?
Hier is natuurlijk geen passe-partout antwoord op.
Er moet rekening gehouden worden met allerlei factoren.
Welke sterktes zou dit partnership inhouden?
Bijvoorbeeld: door grotere hoeveelheden af te nemen, kan je een korting negotiëren bij de leverancier.
Welke zwaktes zijn er aan dit partnership verbonden?
Bijvoorbeeld: welke garanties heb je dat je concurrent niet aan de haal gaat met jouw klanten?
Welke opportuniteiten creëer je door deze samenwerking?
Bijvoorbeeld: je concurrent verkoopt ook complementaire producten. Kan jij die aanbieden aan jouw klanten via hem?
Ontstaan er externe bedreigingen door deze samenwerking?
Bijvoorbeeld: naar jullie voorbeeld kunnen andere concurrenten ook gaan samenwerken. Op die manier wordt er een grotere koopkracht ontwikkeld .
Vooraleer een partnership aan te gaan, moet je dus zeker nadenken over alle voor- en nadelen en bijkomende opportuniteiten.
Bovenstaande voorbeelden dekken de lading niet, maar ze brengen je al in de richting van structureel nadenken over je partnership-plannen.
Heb je zelf ook nog een vraag die je graag behandeld ziet in deze rubriek. Stuur ze naar ehbo@svensaerens .be